Dětská fantazie

23. prosince 2006 v 20:08 | Chachina |  Postřehy dětské
Při brouzdání po netu jsem si vzpomněla na jednu příhodu, když jsme byly se známou a našimi synky v zahradní restauraci na večeři.
Když kluky přestalo bavit čekání na objednané jídlo, začali si vymýšlet různé hry, aby se nějak zabavili.
A tak jsem vyslechla tuto debatu:
Sam: "Adame, mám nápad, budeme si hrát na dinosaury... já jsem T-Rex, ty diplodocus a právě na tebe číhám v tomhle pralese, za touhle skálou.."
A můj syn na to:
"No, já nevím.. tohle není žádnej prales, to je nějaká polosuchá palma.. a tohle není skála, ale lampa........"
Docela mě to zarazilo. Už dřív jsem si sice všímala, že synek si i ten .. svůj "dětský svět" vede reálněji, než by jako dítě měl, ale po téhle příhodě mě to začalo už dost znepokojovat.
Sám si vydrží hrát dlouho, zvířátka si při jeho hrách umějí i povídat, ale hračky nikdy nedělají nic, co by v reálu nedokázala (z toho, co mě právě napadá - brontosaurus je vždycky býložravec..... autíčko vždycky jezdí na benzín, nikdy na vodu.... vlak nikdy nelétá...).
Nepoznamená ho nějak to, že si neumí (nebo spíš nechce) představovat.. co já vím - růžového slona, zeleného medvěda nebo že si nehraje s obyčejnými kostkami jako s autíčky? Neochuzuje se příliš?
Třeba ale jen moc přemýšlím a porovnávám ;-)
Když jsem byl malý, tvrdil jsem, že jsem "Adí Fijín, šiditel" :-) Momentálně chci být doktorem nebo paleontologem.. Kdo ví, jak to všechno dopadne ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sargo Sargo | 24. prosince 2006 v 0:33 | Reagovat

Možná prostě rozený vědecký typ :-))

2 Hannah Hannah | Web | 25. prosince 2006 v 12:09 | Reagovat

Naše holky mají naopak fantazii zcela bezmeznou, nepřestávám se divit, co všecko si dokážou vymyslet ve svých hrách. Ale taky mám jednu kamarádku, která má 2 syny takovéto racionálně uvažující veděcké typy, jsou hrozně chytří, jeden z nich už ve školce místo normálních dětských obrázků kreslil elektrické obvody, které by po zapojení skutečně fungovaly, no prostě malí géniové. Ale přece mi jich je trošku líto, zdá se mi, že svou vyjímečnou inteligencí se ochuzují o normální dětství. Ale snad tomu tak není, pokud se zabývají tím co je baví, tak asi šťastní jsou.

Mc děkuju za tu spoustu komentářů na mém blogu, to potěší, když vidím, že mé výplody taky někdo čte :)))

3 Chachina Chachina | 27. prosince 2006 v 16:10 | Reagovat

Mě to právě trochu mrzí, protože si ještě moc dobře pamatuju, jak jsem si s kamarádkama hrála já. Ale on bude synek asi po tatínkovi.. Horší je, že ve školce si se svými vrstevníky nemá tolik co říct, sice se přizpůsobuje jejich hrám, ale jinak spíše vyhledává starší děti. Například včera si se sestřenky dcerkou hráli hru "Pan čáp ztratil čepičku".. v angličtině :-)

Já čtu moc ráda hezky napsané (popsané) myšlenky jiných :-)

4 jm jm | Web | 2. ledna 2007 v 10:13 | Reagovat

Jsem zvědav, až ty Vaše prcky konečně uvidíme. Stejně na ten západ jezdíte, tak nás tam jednou zařaďte do plánu.

Takhle ze stručného popisu se nedá samozřejmě nic soudit, ale klidně bych spekuloval, že tenhle povahový rys může mít chlapec po oteckovi. Mám tu (ne)výhodu, že Mr. JV znám od své nepaměti. A prohlašuju, že již od útlého dětství si suveréně podmanil jakoukoliv společnost a možná právě to kouzlo nebyla fantazie, ale právě ostré vidění suché reality...:-)

5 Chachina Chachina | 4. ledna 2007 v 11:07 | Reagovat

jm: Ano, ano, synáček je celý tatínek. Akorát ta paličatost, tam jsou dědičné znaky z obou stran :-/

Mně si, mimochodem, pan - J - podmanil hned na první schůzce, kdy jsme spolu strávili 7 hodin a z tohoto času on cca 4 hodiny vyprávěl historky ze života a já jsem se tyto 4 hodiny v jednom kuse řehtala :-)) Vidím to, jako by to bylo včera :-)

My vás zařadíme rádi, až se budete cítit dostatečně psychicky připraveni, tak dejte konkrétní oficiální pozvání :-))) Naše holčička by mohla od Jáchyma odkoukat trošku té jeho záviděníhodné rozvážnosti!

6 Sargo Sargo | 6. ledna 2007 v 11:58 | Reagovat

Což o nás, my připraveni jsme :-)) Příští víkend se koná Silvestrovská dožírka (prostě přijedou ti, co tu byli na Silvestra a pěkně dojedou všechny ty brambůrky a čokoládičky, co zbyly, protože na nás je to vážně moc! :-D), ale ten další... no, hlavně to napíšu na nějaké viditelnější místo :-))

Jen se obávám, že ta rozvážnost se netýká dělaní lumpáren... jen ještě nemá ten akční rádius :-))

7 Chachina Chachina | 7. ledna 2007 v 18:39 | Reagovat

Naše dětská doktorka mi před pár lety na adresu Adíka řekla: "No co, vždyť je to kluk a ten prostě musí občas zlobit!" :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama