Nechtěné schválnosti

18. listopadu 2006 v 0:31 | - J - |  Rodina
Už dlouhá léta se lidstvo pře o to, kdo z jeho zástupců byl nebo je nejgeniálnější. Nejčastěji se v této souvislosti zmiňují jména jako Gauss (údajně jediný s IQ nad 200), Einstein, Edison, Da Vinci, v českých poměrech i lokální génius Jára Cimrman a mnoho dalších. Podle mě největšího génia určit nelze, už proto, že vlastně ani neexistuje měřítko, jak toto stanovit. Pokud by ovšem existovala jednokriteriální "soutěž", kde by se bral ohled pouze na to, jak moc jsou pravdivé názory a tvrzení daného kandidáta, byl by jednoznačným vítězem určitě Murphy...cože, někdo snad nikdy neslyšel o Murphyho zákonech?
Než se dostanu přímo k jádru tématu, musím předeslat, že jako patriarcha-demokrat čas od času po večerech přebírám kompletní břímě péče a výchovy na svá bedra a pouštím Chachinu ven, aby měla taky šanci si odpočinout, zrelaxovat a pokonverzovat si i na jiná témata, než jsou Dinorytíři, Kačeři, Chip a Dale, hami, hají, hačí, paci paci a e-e. Jedním dechem zároveň dodávám, že i Chachina má velké pochopení pro mé občasné večerní výpady za "točenou kulturou", za což jsem jí nesmírně a upřímně vděčný.
A nyní už se dostávám k tomu, o čem tento článek má hlavně být, a to je uplatnění Murphyho zákonů v situaci jeden rodič: jedno mimino. Zaznamenali jsme s Chachinou opakovaný výskyt situace, kdy doposud klidně spící mrňous se probudí právě ve chvíli, kdy naivní rodič, ukolébaný předchozím pozitivním vývojem situace, začne vykonávat činnost, kterou nelze bez dalších negativních následků okamžitě ukončit (okamžitě ukončit = bezprostředně následující činnost je ukonejšení mimina).
Mezi tyto činnosti patří například:
1) koupání či sprchování (negativním následkem okamžitého ukončení je nutnost vysušení poloviny bytu)
2) návštěva toalety (následky okamžitého ukončení, pokud je toto vůbec možné, z estetických a morálních důvodů přejdu)
3) vykonávání některých domácích prací (s rukama znečištěnýma od pracího, čistícího, desinfekčního či jiného "chemikálního" prostředku by se, podle mě, na mimino sahat nemělo)
4) hraní počítačových her (těsně před koncem levelu, o který se člověk už hodinu neúspěšně snaží, pochopitelně ve hře, do které programátor-lajdák nezabudoval možnost "pauznutí")
5) sledování detektivky v TV (těsně před tím, než génius logiky a dedukce oznámí shromážděným jméno pachatele).
Pokud se rodič pokusí výše uvedené činnosti ukončit nějakým, alespoň částečně standardním způsobem (osušit se alespoň z nejhoršího, opláchnout ruce od pracího prostředku...... ukončení činnosti 2) opět taktně přecházím), zabere mu to právě tolik času, kolik mimino potřebuje k tomu, aby se pořádně rozeřvalo, tudíž se pořádně probudilo, což vede k potřebě delšího času na jeho znovuuspání, což ..., což...., což..... Dobrá, dobrá, u činností 4) a 5) nejsou následky okamžitého ukončení zas až tolik fatální, ale nepotěší to.
Pokud je někdo z čtenářů šťastným majitelem vlastního mimina, budu rád, pokud do komentáře napíše své vlastní zkušenosti o těchto nechtěných schválnostech páchaných na něm jeho vlastní ratolestí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 JM JM | Web | 19. listopadu 2006 v 12:20 | Reagovat

Zatim jsem nemusel s mrňousem nic sám řešit - se všim hned běžíme za Sargo a tam odevzdám problém k řešení jiným:-)

2 Chachina Chachina | 19. listopadu 2006 v 13:32 | Reagovat

No teda.. a nejste náhodou rodiče oba? ;-)

3 LittleKey LittleKey | 20. listopadu 2006 v 16:46 | Reagovat

Musím přiznat, že jsem ani jednu z popisovaných situací nezažil. Do sprchy, zvlášť při puštěné vodě by Šmudla slyšet nebyl. Činnost dvě vykonávám poze ráno :-). Já pracuji poze se SAVEM (každý má nějakou úchylku:-)) a trocha chloru ještě nikoho nezabila :-) Na počítačovou hru jsem nesáhl přesně devět měsíců a 4 dny a sledování hodné programy nahrávám. Takže bohužel nepotěším vlastním neštěstím. Napadá mě ještě jedna činnost, která se velmi špatně přerušuje, ale ta se většinou nedělá, když je doma člověk sám. (rozuměj bez manželky :-)

4 - J - - J - | 21. listopadu 2006 v 0:34 | Reagovat

LittleKey : Tak to mě mrzí, že nepřispěješ. Přiznávám, že zrovna na tebe jsem dost sázel ;o). Musím ale říct, že jsem z tvého komentáře poněkud paf. To máte sprchu tak daleko od postýlky, nebo tak tiše se projevující dítko ? U nás sprchu a postýlku dělí půl metru tlustá nosná zeď, dveře a závěs, ale i při puštěné vodě já i Chachina spolehlivě zaznamenáme, když Karinka spustí. Pokud jde o činnost dvě - nechceš mi tvrdit, že i malou potřebu konáš pouze jednou denně ráno, že ne ? Pokud ano, chtělo by to buď rádikálně upravit pitný režim, nebo neprodleně vyhledat urologa :o))). S tou "trochou chloru" jsi mě pobavil, já mám ze Sava ten dojem, že se asi tak z 90% skládá právě z chloru a zbytek je (možná) voda. Devět měsíců a 4 dny bych bez počítačové hry asi nevydržel (to je zase moje úchylka). Pokud jde o nahrávání, nějak jsem zatím nepronikl do stavu, abych byl vždy předem schopen rozpoznat, který film je nahrávání hoden a který ne. Mnoho filmů na první pohled za nahrání nestojí (až na ten druhý), no a mít archiv složený z druhých půlek filmů, jejichž první poloviny se ukázaly být nečekaně zajímavé, mi přijde jako silně nestandardní (= politicky kulantní náhrada slova "kravina" :o))) ).

5 - J - - J - | 21. listopadu 2006 v 0:38 | Reagovat

LittleKey : P.S. Napadá mě činnost, která se špatně přerušuje a většinou se dělá právě tehdy, když manžel/ka doma není :o))))

6 LittleKey LittleKey | 21. listopadu 2006 v 8:45 | Reagovat

Néé, pitný režim dodržuji. Vím jak je to důležité, ale malou vyřizuji většinou velmi rychle. Sakra o čem se to tu bavíme :-)) Naši koupelnu dělí od ložnice troje dveře, takže opravdu při puštěné vodě není Šmudla slyšet, ale ujišťuju tě, že ječí hoodně hlasitě. Já taky nepoznám co je dobrý, od toho tu jsou jiní jako JM a JR, ty mě včas upozorní na co bych se měl podívat, abych byl alespoň trochu in :-)

7 LittleKey LittleKey | 21. listopadu 2006 v 8:47 | Reagovat

J: P.S Myslíš vyjídání lednice :-))

8 jm jm | Web | 21. listopadu 2006 v 13:17 | Reagovat

ch: tak lehčí první pomoc zvládám (chovat+dyndat), ale jelikož v 90% případů je problémem hlad, tak do kojení zatim nefušuju:-)

pořád se ale do tohoto tématu nějak nemůžu vcítit, protože sám hlídám maximálně tak hoďku mezi dvěma kojeníma, když jednou za dva měsíce je mi ponechán syn v práci a mangelka si užívá prchavých sekund osobní svobody v centru hl. města...

Jinak když je potomek vzhůru, tak žádný větší akce prostě vůbec nerozjíždim, a když rozjíždim, tak po dohodě s lepší polovičkou, které je potomstvo předáno. Při vaření a při jídle se se Sargo střídáme, při mytí taky, hry hraju jen na Nový rok (settlery), neznám v TV pořad, který by byl důležitější než nešťastný potomek (navíc zpravidla při chování se dál dívam).

9 Sargo Sargo | 21. listopadu 2006 v 22:03 | Reagovat

Mno jo, tím, že stále kojíme, opravdu nehrozí, že bych byla příliš daleko ;-) Ale on se pan JM dočká... :-))

A jaksi... Murphy tady nějak zaspal. Poslední dobou si běžně při Murýškově poledním spánku poležím ve vaně a JEŠTĚ ANI JEDNOU SE NEPROBUDIL, což, uznávám, je rázné popření přírodních zákonů. A to spí na zahradě, takže výběh z vany by při současných teplotách znamenal i skočit do kožichu :-D (Na pračce u vany mi ševelí chůvička :-)) Ale hlavně - Jáša prostě neječí. Začne kňourat nebo v nejhorším fňukat, případně si stěžovat volacími výkřiky. Kdyby začal vážně ječet, tak asi z té vany vyletím na Evu až na zahradu, protože to by znamenalo - no nevím co. Že ho tam požírá nějaký zlý vlk :-D

Fakt je, že počítač nemá rád, takže je štěstí, že hry nehraju, a psaní... to je holt činnost prováděná pouze při spícím dítěti :-))

10 Tomáš Tomáš | E-mail | 22. listopadu 2006 v 11:30 | Reagovat

Zdarek, opravdu trefne a zajimave tema, ....... ja to resim jednoduse....kdyz dite zacne kricet tak zacnu taky.... a pritom v duchu si rikam " kdo nekrici s nami, krici proti nam" .... ;-)))

11 Sargo Sargo | 22. listopadu 2006 v 11:54 | Reagovat

Tomáš: to ale účinkuje až od určitého věku... a pak, tomu říkáš výchovné působení? :-))

12 Monika Monika | 22. listopadu 2006 v 15:37 | Reagovat

Já jsem v nouzi křik s potomkem taky vyzkoušela v případech, kdy si nevím rady a nenapadá mě lepší způsob výchovného působení, např. když vztekle křičí při oblékání (a že náš mladej má hlas jak zvon!)...

Ať vidí, jaký to je! Hm, jenže efekt byl většinou ten, že se usedavě rozplakal :-(

No jo, věřím, že až bude starší, nechá si to nějak rozumně vysvětlit.

I když na optimismu mi nepřidává chlapeček mojí kamarádky (o sedm měsíců starší, tj. ro ka 4 měsíce), ten ve vzteku mlátí hlavou o zem.

Ví bůh, čeho se ještě  u potomstva dočkáme...

13 Chachina Chachina | 22. listopadu 2006 v 15:38 | Reagovat

Tomáš: Ale těch stížností od sousedů! (tady se to řeší především písemně, takže bychom si na to museli pořídit nějakou velkokapacitní schránku :-)))

14 Chachina Chachina | 22. listopadu 2006 v 15:43 | Reagovat

Sargo: My už jsme s kojením, bohužel, přestali, malá mě odmítla poté, co zjistila, že jsou lepší věci na světě.. Mrzí mě to, ale je fakt, že se mi tedy vůbec nestýská po dvojnásobném prodělaném zánětu .. a těch šest zoubků v Karinčině pusince.. nevím, nevím :-))) (dnes mě kousla do palce tak, že jsem myslela, že mi upadne).

A musím říct, že ukončování laktace je veliká "lahůdka", mně totiž žádné "babské rady" nepomohly.. Tak budiž vám dlouho přáno..

Mimochodem - dneska Karinka spala 1,5 hodiny v kuse! Jupí :-)

15 - J - - J - | 22. listopadu 2006 v 18:02 | Reagovat

Monika : "No jo, věřím, že až bude starší, nechá si to nějak rozumně vysvětlit. " ...

...

...

...

JAHAHAHAHÁÁÁÁÁÁÁ :o))))))))

Díkes, takovejhle záchvat smíchu už mi nikdo dlouho dlouho nepřivodil :o)

16 Sargo Sargo | 22. listopadu 2006 v 22:05 | Reagovat

-J- - Ona myslí, až mu bude třeba 16, nebo tak :-D :-D

Ne, začít ječet taky je totální prohra. Hlavně dítko vidí, že je to ječení vlastně v pořádku; a že rodič je stejně bezradný, jako ono samo. A to už je pak špatně :-))

Chachina: prťous si už vypracoval odlišné vyžadování jídla ovocného a mléčného... že by se odstavil najednou zatím nehrozí, ještě se nenaučil nic pít :-))

17 Chachina Chachina | 23. listopadu 2006 v 9:09 | Reagovat

Sargo: Naše děti zkrátka asi nejsou "mlíčňáci" (ale je fakt, že jogurty, kaše a sýry, to je jiná parketa :-)) Já jsem ráda, že malá byla o něco málo paličatější a línější než synek a aspoň pár měsíců to s tím kojením vydržela (i když se často tvářila, jak strašně jí s tím obtěžuju :-))

A jinak k té rozumnosti s přibývajícím věkem - mám o deset let mladší sestru.. a musím zkonstatovat, že domluva s puberťákem je snad ještě horší než s malým dítětem ;-) (sestřička už jaksi dozrála, ale ono to stejně asi tak úplně o věku nebude)

18 Sargo Sargo | 23. listopadu 2006 v 13:16 | Reagovat

Zajímavé... tohle nesmím Jášovi ukázat, aby se toho nechyt. Náramně si užívám zkracující se možnosti výjezdů kamkoli, kdy ještě nemusíme krmení řešit :-))

S puberťákem - no, je to horší domluva, ale hysterický záchvat, když mu chceš zapnout triko na rameni, už (snad) nedostává :-DD

19 - J - - J - | 23. listopadu 2006 v 16:42 | Reagovat

Sargo : Ale naopak - pro puberťáka není snad nic potupnějšího a trapnějšího, než když ho pečlivá maminka začne přioblékat a upravovat, nejlépe na veřejnosti, před kamarády či před dívkou/hochem jeho snů :o)))

20 Chachina Chachina | 23. listopadu 2006 v 19:12 | Reagovat

Můžu potvrdit, maminka mi to dělá dodnes :-o (a od puberty mě to štve)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama